Vyhledávání

Říjen 2014

Zvířátka z listí

Z barevných podzimních listů, které děti doma vylisovaly, jsme vytvářeli obrázky zvířátek. Detaily jsou dokresleny tuší.
 

Podzim

V prvouce jsme si s dětmi hodně vyprávěli o podzimu. Děti namalovaly také několik obrázků, které se k tématu vztahují.
 

Podzimníčci

Skřítky Podzimníčky jsme vyráběli z ruliček od toaletního papíru a barevných papírů.
 

Portréty z ovoce

V 16. století vytvořil renesanční malíř Giuseppe Arcimboldo portrét císaře Rudolfa II. pouze z ovoce a zeleniny. My jsme se po jeho vzoru o podobný portrét také pokusili. Formou zpracování byla koláž, na kterou jsme použili vystřižené obrázky ovoce z letáků různých supermarketů.
 

Ježečci

Podívejte, jací nádherní ježečci zdobí teď naši třídu. Vyráběla je doma Lucinka spolu se svou maminkou. Jsou opravdu moc krásní. Děkujeme!
 

Třídní projekt "OVOCE"

17. října pracovali prvňáčci na svém úplně prvním projektu, který byl věnován ovoci. Poprvé měli příležitost zkusit si práci ve skupině. Všichni se už na projekt dopředu těšili, po celý den pracovali s velkým zaujetím.

Na začátku jsme si s dětmi povídali o ovoci a jeho důležitosti pro zdravou výživu člověka. Jmenovali jsme druhy ovoce, které děti znají. 

V návaznosti na učivo prvouky  jsme rozdělovali ovoce na to, které se pěstuje u nás a to, které se dováží z tropických a subtropických zemí.  Hovořili jsme o 5 smyslech, kterými člověk vnímá věci kolem sebe. Děti si v praxi vyzkoušely poznat druh ovoce pomocí zraku, hmatu, čichu a chuti. Žáci řešili spoustu různorodých úkolů, v názvech ovoce vyhledávali písmenka, která již znají, ze slabik skládali slova, psali známá písmena. Na vlastnoručně namalované stromy nalepovali jablíčka s příklady, vymalovávali matematické vybarvovačky.  V některých činnostech s tematikou ovoce budeme pokračovat ještě v následujícím týdnu. Vyvrcholením celého projektu, na které se děti celý den těšily, byla příprava ovocné hostiny. Uvařili jsme si ovocný čaj a puding, který si děti ozdobily vlastnoručně nakrájeným ovocem.

Na projekt jsme se v průběhu září a října připravovali  také řadou výtvarných prací s tematikou ovoce. Výstupem projektu byly velkoplošné plakáty, které zachycovaly výsledky práce jednotlivých skupin a které jsme si vystavili na chodbě před třídou.

Více fotografií zde.

Ježci

Ježci nám dali trochu více práce. Jsou vyrobeni z kartonu a novinového papíru. Nátěr je proveden temperou, jablíčka a hrušky jsou ze sádry.
 

Ovocné stromy

Na podzim dozrávají jablka, hrušky, švestky. Děti malovaly ovocné stromy s použitím voskovek a vodových barev.
 

Hrušky

Dalším obrázkem byly hrušky. Každá práce má vyjadřovat činnosti dětí na podzim.
 

Větrníky

V říjnu jsme zahájili pracovní činnosti výrobou papírových větrníků. Žákům se nejvíce líbila práce s kladivem, každý si zatloukl hřebíček úplně sám. Při hraní děti přišly na to, že větrník se dá roztočit nejen foukáním, ale také běháním nebo točením v kruhu.