Vyhledávání

Říjen 2015

Projekt "ZELENINA"

Projektem ZELENINA jsme navázali na loňský projekt OVOCE. Den jsme jako vždy začali zpěvem a naučili jsme se novou písničku Na zahrádce od Z. Svěráka a J. Uhlíře. Nastalo ranní povídání, kdy každý z žáků vyjmenoval a ukázal ostatním, jaké druhy zeleniny si přinesl a řekl, kterou zeleninu má nejraději. Hovořili jsme také o pěti smyslech , kterými člověk vnímá věci kolem sebe. Děti si v praxi vyzkoušely poznat druh zeleniny podle zraku, hmatu, čichu, chuti a vůně. V návaznosti na učivo prvouky  jsme rozdělovali zeleninu do skupin podle druhů (kořenová, košťálová, listová, cibulová, plodová). Žáci ve skupinkách řešili různorodé zeleninové úkoly, vážili a měřili, počítali matematické úkoly a tajenky, určovali počty slabik ve slovech, opisovali a luštili hádanky, řešili křížovky a různé rébusy, malovali a vyráběli. Vyvrcholením celého projektu, na které se děti celý den těšily, byla příprava zeleninové pizzy, na které jsme si moc pochutnali.

Fotografie zde.

Zelenina

V rámci našeho zeleninového projektu děti jednotlivé druhy zeleniny také malovaly.
 

Halloweenské dýně

Halloweenskou výzdobu jsme vyráběli z barevného papíru. Poskládat kruh z papírové harmoniky bylo pro některé děti hodně těžké, ale nakonec se všechny s úkolem vypořádaly velmi dobře. 
 

Podzim za oknem

Podzim za oknem děti vytvořily otiskováním javorových listů.
 
Vlaštovičko, leť,
už je na tě čas.
Listí žloutne, poletuje,
po strništi vítr duje,
brzy bude mráz.
 

Podzimní les

Obrázky podzimního lesa jsou nakreslené voskovkami a vodovými barvami. Zvířátka jsou do obrázku dolepována dodatečně.
 

Zpívající ptáčci

Obrázky zpívajících ptáčků jsme kreslili na notový papír.
 

KAŠTANOVÝ DEN

9. října proběhl ve 2. třídě první letošní projekt, který byl věnován pokladům podzimu - kaštanům. Po týdnu sbírání se nám ve třídě sešla kaštanů velká hromada. Naučili jsme se zpívat písničku Kaštany od skladatelské dvojice Z. Svěrák & J. Uhlíř. V křížovce, kterou jsme společně vyluštili, jsme se v tajence dozvěděli i název stromu, na kterém kaštany rostou - jírovec maďal. Čekalo nás také kaštanové počítání, kdy děti společnými silami vypočítaly asi 400 příkladů na sčítání a odčítání do 20. Kaštany jsme také měřili, vážili, ale hlavně je využili k vyrábění. Děti pro své maminky navlékaly kaštanové korále, pastelem malovaly obrázky jírovců, které ozdobily kaštanovým rámečkem a samozřejmě si také vyrobily řadu kaštanových zvířátek. 
 

Kaštanové obrázky

V rámci našeho prvního letošního projektu děti vytvořily obrázky s kaštanovými rámečky. Kresba je provedena suchým pastelem.
 

Myšky

V první říjnové výtvarce jsme vyráběli zápichy do květináče. Myšky se sýrem máme vystavené na okně ve třídě. Ty nejšikovnější děti stihly vyrobit dokonce myšky dvě a jednu si hned odnesly domů.